nauka programowania

Jak zacząć programować?

Zawód programisty nie jest czymś nowym ani nie znanym jednak większość osób uważa, że zawód ten jest tylko i wyłącznie dla wybrańców, którzy nie robią nic innego tylko siedzą całymi dniami przed komputerem i potrafią nawet włamać się do bazy FBI, mają skończone studia informatyczne. Nic bardziej błędnego, filmy i internet próbuje nas do tego przekonać ale tak nie jest. Tak naprawdę programować może każdy, kto chce to robić a praca jest dla wszystkich nawet dla tych, którzy są tylko po liceum. Wystarczy tylko chcieć. Na Polskim rynku jest coraz to większe zapotrzebowanie na programistów każdego języka (a najlepiej jakby znał wszystkie) a wynagrodzenia kuszą, więc czemu nie skorzystać?

Jak do każdej pracy, nie wystarczy tylko zainteresowanie tematem. Potrzebne są umiejętności, które możemy zdobyć nie tylko na studiach. Tylko od czego zacząć?

 

Od czego zacząć naukę programowania?

I tu się zaczyna problem ponieważ nie ma uniwersalnego sposobu, każda osoba jest inna. Jeden woli uczyć się przez gry, drugi na kursach a trzeci czytając książki. Wiadomo od czegoś trzeba zacząć. Poradniki p.t. ,,jak dobrze programować” radzę ominąć, strata czasu i pieniędzy. Można zainwestować w książkę z podstawowymi funkcjami jak wyglądają i jak działają,np. „Symfonia C++”, aczkolwiek w internecie też można znaleźć przydatne informacje. Są dwa sposoby nauki programowania:

  • Pierwszy sposób to uczyć się przez praktykę. Zacząć od notatnika lub darmowej aplikacji dla programistów (te drugie są praktyczniejsze bo dokładnie pokazują błędy) i testować funkcje na własną rękę, zobaczyć jak działają gdzie najczęściej się popełnia błędy.
  • Drugi sposób to przerabiać gotowe programy czyli metoda prób i błędów. Co się stanie jak to zmienię? Albo jak to dodam? Albo zamienię miejscami? Próbować, bawić się, zmieniać i ulepszać kod, który się ma już gotowy. Dla niektórych jest to prostsze niż zaczynanie programu od zera.

 

Który język programowania wybrać jako pierwszy?

 Tak jak wyżej tutaj też nie ma uniwersalnego rozwiązania. Na uczelniach informatycznych i w szkołach średnich zaczyna się od języka edukacyjnego Pascal, jednak jeśli ktoś nie chce tracić czasu na naukę języka, który już nie jest używany, to tak naprawdę może zacząć od każdego bo nie ma to zbyt dużego znaczenia. Warto jednak wziąć taki, który bazuje na języku angielskim, wtedy łatwiej jest się w tym wszystkim połapać i zapamiętać.

Dobrym przykładem przydatnego języka programowania jest język C++ a ucząc się C++ uczy się też języka C. Jednak język ten jest jednym z trudniejszych języków i kogoś może zniechęcić. Język obiektowy C# również jest dobrą alternatywą, gdyż jest łatwiejszy niż C czy C++ a jego dokumentację można znaleźć na MSDN, z którą warto się na początek zapoznać.

Przyjemnym i ciekawym sposobem nauki jest programowanie w języku wizualnym Sctrach. Jest to wizualny język programowania, który łączy zabawę z nauką dla tych którzy nie lubią uczyć się w tradycyjny sposób.

 

Programowanie nie tylko dla mężczyzn

W Polsce i nie tylko przyjął się stereotyp, że techniczne zawody, w szczególności informatyka, elektronika, budownictwo itp., są przeznaczone tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, kobieta nie będzie nosić cegieł na budowie, ale może być inspektorem nadzoru np. Ale programowanie nie wymaga siły i wytrzymałości fizycznej, tylko pracy umysłowej. Tak naprawdę to kobieta napisała program do pierwszego prototypu komputera już w 1837 roku i została uznana za pierwszego programistę. Mimo, że jest równouprawnienie to w dalszym ciągu zostają stare przyzwyczajenia. Na kierunkach technicznych kobiet jest bardzo mało, ale na szczęście ich liczba rośnie z roku na rok, a pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają kobiety, ponieważ bardzo często kobiety są bardziej kreatywne od mężczyzn a ofert pracy dla programistów jest tak wiele, że bez problemu znajdzie się miejsce pracy dla osób obu płci.

 

Programowanie zawodem przyszłości

Wiele zawodów zarówno w Polsce jak i na całym świecie może z czasem zaniknąć. Już teraz procesy produkcyjne zostają zautomatyzowane, bo jest to bardziej opłacalne dla firm gdyż robot/maszyna może pracować 24/7, nie potrzebuje przerwy, jest bardziej precyzyjny a jego koszt zwraca się po 2 latach od jego zakupu. Ale zawód programisty zawsze będzie potrzebny, bo urządzeń programowalnych jest coraz więcej i więcej. Co ważniejsze programista jest jednym z najlepiej opłacanych zawodów na świecie i firmy wciąż szukają kolejnych specjalistów w tej dziedzinie.